سیلندر هیدرولیکی
میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

تعریف سیلندر های هیدرولیکی

سیلندرهای هیدرولیک دستگاه‌هایی عملگر هستند که از سیال هیدرولیک تحت فشار برای ایجاد حرکت و نیروی خطی استفاده می‌کنند.

در انواع کاربردهای انتقال توان مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند یک یا دو وضعیته باشند. یک سیلندر هیدرولیک تک وضعیته فقط برای حرکت در یک جهت تحت فشار است، در حالی که یک سیلندر هیدرولیک دو وضعیته می‌تواند در امتداد صفحه افقی (محور x)، صفحه عمودی (محور y) یا در امتداد هر صفحه دیگری، حرکت کند.

مشخصات مهم سیلندرهای هیدرولیک شامل نوع سیلندر، ضربه، حداکثر فشار کاری، قطر سوراخ و قطر میله می‌شود.

هیدرولیک
نمایی از یک عملگر هیدرولیکی

سیلندرهای هیدرولیک می‌توانند دارای طول‌های مختلفی از ضخامت یک اینچ تا چندین فوت باشند. حداکثر فشار کاری، حداکثر فشاری است که سیلندر می‌تواند تحمل کند. قطر سوراخ، اشاره به قطر سوراخ سیلندر دارد. قطر میله به قطر میله یا پیستون مورد استفاده در سیلندر گفته می‌شود.

میله‌ها معمولا در قطر خارجی محفظه سیلندر نصب می‌شوند. در بسیاری از کاربردها، میله سیلندر بیشتر بار اعمال شده را تحمل می‌کند.

سیلندر متحرک، نوعی سیلندر هیدرولیک است که همانطور که از نامش پیداست به عنوان یک پیستون متحرک عمل می‌کند. سیلندر هیدرولیکی متحرک وسیله‌ای است که در آن سطح مقطع میله پیستون، بیش از نیمی از سطح مقطع اجزای متحرک را در گرفته است.

پیستون متحرک هیدرولیکی عمدتا برای فشار دادن استفاده می‌شوند و بیشتر در کاربردهای فشار قوی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

عملگر‌های سیلندر هیدرولیک

عملگرهای سیلندر‌های هیدرولیک معمولا جزء جدایی ناپذیرِ کنترل ولوها هستند. باید دقت شود که ولو با سیلندر در موقعیتی که توسط سازنده تعیین شده است، نصب شود.

تجهیزات هیدرولیکی
نمایی از یک سیلندر هیدرولیکی در ماشین آلات

هنگامی که یک عملیات هیدرولیکیِ کنترل شده در نزدیکیِ عملگر مورد نیاز است، باید ولوهای چهار طرفه در خط نصب شوند. ولوهای ونت (Vent) باید در تمام نقاط با ارتفاع زیاد در لوله‌کشی هیدرولیک قرار گیرند.

هنگامی که ولو در معرض ارتعاش است یا در تجهیزات تحت انبساط حرارتی نصب می‌شود، باید از شیلنگ‌های انعطاف‌پذیر استفاده کرد.

این شلنگ‌ها باید از فولاد ضد زنگ یا توسط اتحادیه‌های ساخت فولاد تهیه شوند. برای عملگرهای هیدرولیکی که با پایلوت کار می‌کنند، فیلترهای دوگانه باید بلافاصله در بالای عملگر نصب شوند.

طبقه‌بندی سیلندر هیدرولیک یا سیلندر پنوماتیک:

  1. سیلندر تک وضعیته

 از نظر ساختاری، فقط یک طرف پیستون سیال را با فشار خاصی کنترل می‌کند. یک سیلندر تک وضعیته، حرکت یک سیال را تنها در یک جهت کنترل می‌کند و روند بازگشت آن به نیروهای خارجی مانند نیروی فنر یا گرانش بستگی دارد.

  1. سیلندر دو وضعیته

 از نظر ساختاری هر دو طرف پیستون، سیال را با فشار کاری خاصی کنترل می‌کنند. تحت تاثیر نیروی سیال در هر دو طرف، سیلندر هیدرولیکی یا سیلندر پنوماتیکی می‌تواند در جهت مثبت یا جهت معکوس حرکت کند.

به طور کلی، هنگامی که عدم تقارن یک سیلندر هیدرولیکی یا سیلندر پنوماتیکی ناچیز است، موقعیت اولیه پیستون در حالت خنثیِ قرار دارد و دو طرف را می‌توان به عنوان یک ساختار متقارن در نظر گرفت. عملکرد یک سیستم هیدرولیکی یا پنوماتیکی، مستقیما تحت تاثیر ضریب کشش حجم سیال قرار می‌گیرد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید