data logger
میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 1 نفر امتیاز داده‌اند )

عملكرد دیتالاگر بی سیم داده (Wireless Data Loggers) مشابه با ثبت کننده‌های (دیتالاگرهای) مكانيكی است. هر دو دستگاه، داده‌ها را از متغيرهایی مانند ولتاژ، فشار و دما اندازه‌گيری و جمع‌آوری می‌كنند.

ثبت کننده‌های مكانيكی داده همانند دستگاه‌های كنترل از راه دور عمل می‌كنند و داده‌های دريافت شده را نمايش میدهند.

دیتالاگرها همانند نسخه مكانيكی آنها، به عنوان كنترلر از راه دور عمل می‌كنند؛ اين موضوع به اين معنا است كه آنها به دستگاه‌های خارجی يا تنظيم دستی نياز ندارند.

با اين حال دیتالاگرهای الكترونيكی بايد به يك رايانه يا ديگر دستگاه‌های پشتيبان متصل شوند تا شما بتوانيد از مزايای كامل برنامه‌های آن بهره ببريد.

حتما بخوانید: دیتالاگر چیست؟ راهنمای جامع صفر تا 100

بنابراين دیتالاگرها می‌توانند تمامی مزايای برنامه‌های مربوط به متمركزكننده‌های الكترونيكی داده را ارائه كنند؛ با اين تفاوت كه آنها همانند متمركز كننده‌های مكانيكی، وابسته نيستند و می‌توان آنها را از راه دور كنترل كرد.

 دیتالاگرهای راديو فركانسی بی‌سيم

دیتالاگرهای راديو فركانسیِ بی‌سيم می‌توانند برای كاربر، سهولت در استفاده و پويايی را به ارمغان بياورند؛ آنها به عنوان يك دستگاه می‌توانند به شبكه‌های بی‌سيم بزرگتر متصل شوند و به كاربران اجازه دهند تا از نقاط مختلف جغرافيايی به داده‌ها دسترسی داشته باشند.

دیتالاگر وایرلس

اين دستگاه‌ها می‌توانند دمايی در بازه 40- الی 146 درجه فارنهايت را تحمل كنند؛ همچنين آنها دارای ابعاد كوچكی نیز می‌باشند که می‌توان از آن‌ها در فضاهای فشرده استفاده نمود. تمامی اين مزايا نشان می‌دهند كه دیتالاگرهای بیسيم می‌توانند كاربردهای فراوانی را به صنعت ارائه كنند.

 اگر از اين دیتالاگر بی سیم به درستی استفاده شود، می‌توانند باعث كاهش هزينه‌ها در عملیات شوند؛ به علاوه نصب بسیار آسانی دارند.

ميزان مسافتی كه سيگنال می‌تواند طی كند، وابسته به عواملی هم‌چون پهنای باند فركانس، مسير سيگنال، ارتفاع آنتن و ميزان اتلاف در مسير انتقال سيگنال خواهد بود.

در ابتدا محل خود را بررسی كنيد تا مطمئن شويد كه اين سيستم مطابق با ويژگی‌های محل مورد نظر شما است؛ سپس اجزای آن همانند آنتن را در محل مورد نظر تصور كنيد تا بتوانيد انتقال سيگنال را به درستی در محيط انجام دهيد.

كاربرد دیتالاگر بی سیم

دیتالاگر بی سیم كاربردهای فراوانی دارد؛ اين كاربردها در نواحی صنعتی كه نظارت انسانی در آنها دشوار است، پر رنگ‌تر خواهد بود.

یک سيستم جمع‌آوری داده با استفاده از راديو فركانس می‌تواند اطلاعات هر محصول در فرآيند توليد را پیدا کند؛ اين امر با نظارت بر هر محله از فرآيند ممكن خواهد شد. نظارت بر اين فرآيندها بايد در بخش‌هايی كه دارای ماشين‌‌آلات خطرناک برای اپراتور هستند، پر رنگ‌تر شود.

صنعت خودروسازی از سيستم‌های جمع‌آوری داده با استفاده از راديو فركانس در آن‌ها، برای سنجش خودروها و یافتن ويژگی‌های جديد استفاده می‌كنند.

صنعت خودروسازی از data logger‌ ها و حسگرها بر روی بخش‌های مختلف خودرو استفاده می‌كند تا بتواند شرايط غيرعادی را در عملكرد اين بخش‌ها مشخص كند؛ به علاوه اين كاربرد به آنها اجازه می‌دهد تا علت‌های احتمالی اين شرايط غيرعادی را بررسی كنند.

غالبا ایستگاه‌های هواشناسی از دیتالاگر بی سیم استفاده می‌كند تا اطلاعات مربوط به شرايط آب‌وهوایی را ذخيره كند. ثبت فشار گاز، كارخانه‌های تصفيه آب، ایستگاه‌های انرژی هسته‌ای، سيلو‌ها و… از ديگر كاربردهای دیتالاگرهای بی‌سيم محسوب می‌شوند.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 1

2 دیدگاه‌ها

  1. همینکه کابل کشی ها رو کم بکنه خودش خیلیه
    صد جور خرابی و مشکل به خاطر همین وایرینگ و داستاناش پیش میاد فقط

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید