میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

این روزها تولید کنندگان مختلف، مباحث زیادی را پیرامون اینترنت اشیا صنعتی یا IIOT مطرح کرده اند، اما بحث اصلی در این زمینه مربوط به برقراری ارتباط است. برای به دست آوردن حداکثر بهره وری از دستگاه های هوشمند که با یکدیگر اطلاعات تبادل می کنند، صنایع مختلف نیاز به یک برنامه کاربردی دارند که بتواند معماری جدید و توزیع شده را به شکل قدرمتندی کنترل کنند. در واقعیت، به چیزی بیش از این نیاز داریم. برای به دست آوردن حداکثر بهره وری از یک سیستم IIOT، شرکت ها نیاز به یک ساختار جدید دارند که توانایی هایی از جمله: برقراری ارتباط بین تمامی دستگاه ها، جمع آوری داده، تحلیل، رایانش ابری و دستگاه های قابل حمل را داشته باشد.

شرکت GE، با ارائه پلتفورم Predix به عنوان یک Cloud-based Platform as a Service یا به صورت مخفف PaaS این امکان را برای شرکت های مختلف به وجود آورد که برنامه کاربردی IIOT خود را در یک محیط کاملا امن و مدیریت شده به وجود آورند. همچنین این شرکت با توجه به داشتن تعداد زیاد نیروهای متخصص در زمینه تولید برنامه های کاربردی، شروع به ساختن نسخه تجاری خود برای IIOT که بروی Predix راه اندازی می شود، کرده است.

در کنفرانس Hannover Messe شرکت GE بسته نرم افزاری خود را برای مدیریت دارایی های صنعتی(APM: Asset Performance Management ) را به صورت رسمی معرفی کرد. این بسته در سه بخش از مدیریت دارایی های صنعتی فعالیت می کند. بخش اول، یک ساختار کاملا یکپارچه برای دیدن سلامت تجهیزات و ماشین ها در هر زمان از هر جایی به منظور جمع آوری گزارش ها و تصمیم گیری های زمانبندی شده، ارائه می کند. قسمت دوم، مدیریت قابل اطمینان برای پیش بینی مشکلات تجهیزات را فراهم می کند. و قسمت سوم، عملکرد نگهداری به صورت بهینه است که به بهره بردارهای سیستم کمک می کند یک استراتژی برای مدیریت دارایی ها به صورت بلند مدت تدوین کنند که عمر دستگاه، هزینه های نگهداری و ریسک های آن را به طور کامل مورد ارزیابی قرار دهند.

شرکت GE این برنامه کاربردی را در بخشی از عملیات های بهره برداری سکوهای نفتی در خلیج مکزیک برای کاهش زمان های از کار افتادن سیستم که به صورت غیر منتظره اتفاقا می افتد، مورد استفاده قرار داده است.

در حالیکه نگهداری از تجهیزات صنعتی به تنهایی بحث جدید و تازه ای نیست، شرکت ها باید حجم زیادی از داده ها را با استفاده از راه حل های مختلف مانتورینگ جمع آوری کنند و از تجهیزات صنعتی خود نگهداری کنند. در حال حاضر هیچ راه حل کامل و گسترده ای برای پشتیبانی و تحلیل داده های تولید شده توسط دستگاه های مختلف برای امور تعمیرات و نگهداری وجود ندارد. برای مثال سیستم ها EAM و ERP می توانند گزارشاتی مبنی بر چگونگی استفاده و نگهداری دستگاه ها ارائه دهند اما قابلیتی برای تحلیل و پیش بینی مشکلاتی که ممکن است برای تجهیزات به وجود بیایند، ندارند.

با استفاده از بسته Predix، جمع آوری داده ها به فضاهای ذخیره سازی به صورت ابری در صورت لزوم ممکن می شود و قابلیت و توانایی تحلیل اطلاعات برای افزایش قابلیت اطمینان سیستم به وجود می آید.

با استفاده از قابلیت های یک سیستم مبتنی بر IIOT می توان به راحتی کارهای مربوط به جمع آوری، تحلیل داده ها و ارسال دستورات را انجام داد و بحث مدیریت و نگهداری از دارایی های صنعتی را با استفاده پلتفورم معرفی شده انجام داد. با مطرح شدن این بحث توسط شرکت GE، به زودی شاهد خواهیم بود که شرکت های فعال دیگر در ساخت برنامه های کاربردی وارد این زمینه شوند و رقابت اساسی بین آن ها شکل بگیرد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید