CODESYS چیست
میانگین امتیاز این مقاله: 5 از 5
( تاکنون 2 نفر امتیاز داده‌اند )

در این مقاله، ما نرم­افزار CODESYS را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از جذاب‌ترین فناوری‌ها در حوزه اتوماسیون صنعتی طی چند سال اخیر به شمار می­رود.

ظرف ده دقیقه آینده، شما با کاربرد این نرم ­افزار و اهمیت آن در برنامه ­نویسی PLC آشنا شده و یاد می­گیرید که چگونه از امروز می­توانید به پیشرفت در حرفه خود سرعت دهید و در آن سرمایه­ گذاری کنید.

ابتدا به معرفی اجمالی CODESYS می­پردازیم.

CODESYS چیست؟

CODESYS مخفف عبارت COntrols DEvelopment System (سیستم توسعه کنترل­های صنعتی) بوده و در واقع نرم افزاریست که از دو بخش مرتبط با یکدیگر تشکیل شده است.

 

بخش اول نرم ­افزار یک IDE (محیط توسعه یکپارچه) است که به عنوان سیستم توسعه CODESYS شناخته می­شود.

برنامه­ نویسان و مهندسان کنترل می­توانند از سیستم توسعه CODESYS برای نوشتن برنامه ­های کنترلی با استفاده از زبان های برنامه ­نویسی معرفی­ شده در استاندارد IEC 61131-3 و بصری­ سازی (visualization) آنها بهره ببرند.

یادآوری می­شود IEC 61131-3 استانداردی است که توسط کمیسیون بین­ المللی الکتروتکنیک تدوین شده و تمام زبان‌های برنامه‌نویسی PLC را تعریف می‌کند.

زبان­های برنامه­ نویسی تعریف شده در این استاندارد عبارتند از زبان برنامه­ نویسی لدر یا نردبانی (Ladder Diagram)، نمودار بلوک تابع (Function Block Diagram)، زبان برنامه­ نویسی مبتنی بر متن ساختاریافته (Structured Text)، فهرست دستورالعمل (Instruction List) و نمودار توابع متوالی یا سلسله مراتبی (Sequential Function Chart).

در صورت تمایل به آگاهی بیشتر در مورد زبان­های برنامه­ نویسی IEC 61131-3 و اینکه کدام زبان برنامه­نویسی برای PLC مناسب­تر است، می­توانید به مطالب قبلی ما با همین عنوان مراجعه کنید.

بخش دوم نرم ­افزار نیز یک runtime است. در واقع Runtime برنامه‌های توسعه‌یافته در سیستم توسعه CODESYS را اجرا کرده و عمل بصری­ سازی یا تجسم‌ داده ­های برنامه‌های مذکور را به کاربران ارائه می‌دهد.

به طور معمول runtime در CODESYS روی یک PLC نصب می‌شود، اما در عین حال می‌توان آن را روی هر دستگاه هوشمند دیگری که حداقل نیازهای آن را برآورده می‌کند، مانند Raspberry Pi نیز نصب کرد.

هنگامی که runtime را بر روی یک دستگاه نصب می­کنید، در واقع آن دستگاه را با CODESYS سازگار کرده ­اید، زیرا دستگاه مذکور از این پس می­تواند برنامه­ های CODESYS را اجرا کند.

این یک ویژگی کاملاً کاربردی CODESYS محسوب می­شود، چرا که برای برنامه­ نویسان و مهندسان کنترل این امکان را فراهم می­کند تا بتوانند انواع برنامه ­های کاربردی مستقل از سخت­ افزار را توسعه دهند.

به منظور توصیف این ویژگی مهم، در ادامه به طور دقیق­تر مزایای برنامه ­های کاربردی مستقل از سخت­افزار را مورد بررسی قرار می­دهیم.

دلیل اهمیت CODESYS چیست؟

شرکت نرم­ افزاری 3S-Smart Software Solutions سازنده سیستم توسعه CODESYS و runtime بوده و با فروش لایسنس runtime به تولیدکنندگان PLC به کسب درآمد می­پردازد. در واقع این شرکت هیچ نوع سخت­افزاری تولید نمی کند و از سال 2020 نیز نام خود را به CODESYS تغییر داده است.

فعالیت این کمپانی بسیار متفاوت با شرکت­های اتوماسیون قدیمی­تر مانند زیمنس و Rockwell Automation است که در آنها یک سیستم توسعه اختصاصی و runtime مختص سخت­ افزار تولیدی خود شرکت، توسعه داده می­شود.

مزایای CODESYS برای تولیدکنندگان PLC

اگر چه ممکن است تفاوت مذکور در بخش قبل، کوچک به نظر برسد، اما مزایایی را برای تولیدکنندگان و برنامه ­نویسان PLC به همراه دارد.

تولیدکنندگان PLC می­توانند به واسطه همکاری با CODESYS، تمرکز خود را با خلاقیت و نوآوری بیشتر بر ساخت سخت افزار PLC معطوف کرده و توسعه نرم­افزار را به CODESYS که در توسعه نرم­ افزار کنترل تخصص دارد، واگذار کنند.

بدیهی است که این امر هزینه تولیدکننده برای توسعه خطوط تولید PLC را کاهش داده و منجر به سود بیشتری برای تولیدکننده می­گردد. در عین حال، بخشی از پس­ اندازی که به واسطه سود بیشتر به دست آمده، می­تواند برای کاربران نهایی و OEM­ها اختصاص داده شود.

مزایای CODESYS برای برنامه ­نویسان PLC

برنامه ­نویسان PLC با فراگرفتن نحوه بکارگیری سیستم توسعه CODESYS می­توانند از این مهارت به منظور توسعه برنامه ­های کاربردی کنترل برای هر PLC سازگار با CODESYS بهره ببرند.

این امر مهارت برنامه­نویسی PLC را قابل انتقال­تر کرده و نیاز به آموزش مجدد را هنگام انتقال یک برنامه­ نویس به شغلی دیگر، کاهش می­دهد.

 

مزایای ارسال بازخورد از طرف کاربران به شرکت 3S

از آنجایی که شرکت‌ها و افراد زیادی از CODESYS استفاده می‌کنند، بازخوردهای فراوانی به این شرکت ارسال می‌شود. بنابراین برای شرکت 3S این امکان فراهم می­شود که به سرعت، ویژگی‌های جدیدی را معرفی و مورد آزمایش قرار داده و در عین حال باگ‌های نرم‌افزار را شناسایی و برطرف کند.

این امر یکی از دلایل عمده­ای است که سیستم توسعه CODESYS در ارائه ویژگی­های خلاقانه­ مانند برنامه­ نویسی صنعتی شیء گرا بسیار پیشرفته است.

پتانسیل و ظرفیت CODESYS در بازار PLC

همانطور که نویسنده کتاب CODESYS، آقای Gary Pratt توصیف می­کند، در حال حاضر، بازار PLC runtime بسیار شبیه به بازار سیستم عامل گوشی­های هوشمند در اوایل دهه 2000 است. در سال­های اول معرفی گوشی­های هوشمند، هر شرکتی یک سیستم عامل اختصاصی برای گوشی­های هوشمند خود توسعه داده بود.

در نهایت، شرکت گوگل سیستم عامل اندروید را معرفی کرد که یک سیستم عامل مستقل از سخت ­افزار بود. به این ترتیب تعداد زیادی از تولیدکنندگان گوشی­های هوشمند، محصولات خود را روی اندروید استاندارد کردند. در عین حال برخی از شرکت­ها نیز به سیستم عامل­های اختصاصی خود پایبند ماندند.

به مرور زمان، شرکت­هایی مانند سامسونگ و هوآوی که اندروید را پذیرفته و محصولات خود را با این سیستم عامل به بازار عرضه کردند، رشد یافته و شرکت­هایی مانند نوکیا، موتورولا و بلک بری به دلیل پافشاری در استفاده از سیستم عامل اختصاصی خود در بازار رقابت عقب ماندند.

بسیاری معتقدند که CODESYS به منزله سیستم عامل اندروید برای PLC runtimeها محسوب می­شود. به همین دلیل، سرمایه گذاری در یادگیری CODESYS، منفعت زیادی را در آینده به همراه خواهد داشت، چرا که سهم بازار CODESYS، تنها به مرور زمان افزایش می­یابد.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 2

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید