میانگین امتیاز این مقاله: 0 از 5
( تاکنون 0 نفر امتیاز داده‌اند )

يك سيال آلوده مي‌تواند سيستم هيدروليك را نابود كند؛ بنابراين روش نظارت بر آلودگي‌هاي مهاجم، مهم خواهد بود. در واقع با دنبال كردن دستورالعمل‌هاي درست مي‌توانيد از طول عمر طولاني سيستم هيدروليك خود مطمئن شويد.

آلودگی ها:

در اينجا مي‌خواهيم به يك آمار وحشتناك اشاره كنيم: 55 درصد از سيستم‌هاي هيدروليك به علت آلودگي‌هاي موجود در سيال آنها، نابود مي‌شوند. چگونه مي‌توان از اين موضوع جلوگيري كرد؟ شما بايد به صورت منظم اقدام به نظارت بر سطح آلودگي‌هاي سيستم هيدروليك كنيد و از آن در مقابل منابع آلودگي محافظت نماييد.

قبل از اينكه بر روي آلودگي‌ها نظارت كنيد، بايد در ابتدا نحوه ورود آنها را به سيستم تشخيص دهيد. چهار منبع اصلي در فرآيند توليد اصلي وجود دارد.

حتي با كيفيت‌ترين سيستم‌ها نيز داراي ميزاني از رسوبات در قالب گردوخاك، سنگ‌ريزه، تكه‌هاي رنگ و يا ديگر ضايعات خواهند بود كه از مرحله ساخت باقي مانده‌اند. توصيه مي‌شود كه يك دوره پاكسازي اوليه بر روي سيستم‌هاي جديد يا تعمير شده انجام دهيد تا به صورت كامل آلودگي‌ها از بين بروند.

الودگی هوا

دومين منبع آلودگي هوايي است كه به درون سيستم وارد مي‌شود. معمولا سيستم‌هاي هيدروليك به ميزان مشخصي از هوا اجازه مي‌دهند تا وارد سيستم شوند و اصطلاك‌هاي موجود در سيال را جبران نمايند؛

اين اصطكاك‌ها ناشي از انقباض‌ها و انبساط‌هاي گرمايي هستند. ممكن است كه هواي وارد شده داراي ذره‌هاي ميكروسكوپي از گردوخاك باشد كه باعث آلودگي سيستم مي‌شود.

هرگاه درگاه‌هاي سيستم براي تعميرات باز مي‌شوند، بايد در انتهاي عمر به خوبي بسته شوند. به علاوه بايد توجه ويژه‌اي به واشرهاي وايپر[wiper seals]داشته باشيد، زيرا آنها در تلاش هستند كه لايه نازك روغن چسبيده به پيستون‌ها را جداسازي نمايند.

اگر اين واشرها بازدهي مناسبي نداشته باشند، در اين صورت ذرات آلودگي مي‌تواند به اين لايه نازك بچسبد و سپس به درون منبع سيال كشيده شود. اگر با اين شرايط روبرو شديد، مي‌توانيد از راد بوت‌ها[rod boot] يا دمنده‌هاي منفذداربراي محدود كردن ميزان آلودگي وارد شده به منبع سيال استفاده كنيد.

فرسایش و اصطکاک:

فرسايش و اصطكاك طبيعي موجود در سيستم، به عنوان سومين عامل آلودگي محسوب مي‌شود. حتي اگر سيستم از سيال پاكي بهره ببرد، با اين حال به مرور زمان دچار فرسايش در قطعات خواهد شد.

با اينكه اين مورد جز منابع الودگي رايج محسوب مي‌شوند، اما به عنوان مضرترين آنها شناخته مي‌شود. اگر ذرات جدا شده به سرعت جمع‌آوري و حذف نشوند، در اين صورت ممكن است كه همين ذرات در سرعت بالا، ذرات ديگري را هم از سيستم جدا كنند؛ بنابراين احتمال تخريب سيستم، به صورت نمايي افزايش مي‌يابد.

الودگی روغن

در نهايت بايد بگوييم آخرين منبع آلودگي، روغن جديدي است كه به سيستم اضافه مي‌شود. با اينكه سيال‌هاي هيدروليك در شرايط پاك، تركيب مي‌شوند اما براي اينكه به سيستم برسند بايد بسياري از لوله‌ها، حوضچه‌ها و پمپ‌ها بگذرند.

بنابراين به صورت قطعي مي‌توان مطمئن بود كه آلودگي‌ها همراه با آنها به درون سيستم آورده خواهد شد.

با توجه به اينكه آلودگي سيال هيدروليك مسئول 70 الي 80 درصد از فرسايش قطعات است، نظارت داشتن بر سطح آلودگي در سيستم، يك امر بسيار مهم تلقي مي‌شود.

نظارت بصري بر يك نمونه سيال هيدروليك كافي نخواهد بود؛ زيرا ذرات آلودگي بسيار ريز هستند و نمي‌توان آنها را با چشم غيرمسلح ديد. بنابراين بايد نمونه‌اي از سيال هيدروليك در يك محفظه بسيار تميز جداسازي شود و سپس براي تجزيه و تحليل فرستاده شود.

تحليل نمونه مي‌تواند اطلاعات زيادي را در مورد سيال و آلودگي‌هاي موجود در آن، در اختيار ما بگذارد؛ به عنوان مثال مي‌توان به ابعاد تركيب ذرات آلودگي، ویسکوزیتی سيال نسبت به زمان و دما و تعداد كل اسيدها(TAN) اشاره كرد.

روش تي‌اي‌ان اقدام به اندازه‌گيري سطح اسيدي سيال مي‌كند و سپس ميزان سودمندي سيال هيدروليك را در آينده مشخص خواهد كرد. به علاوه مي‌توانيم از روش‌هاي شمارنده ذرات و حسگرهاي رطوبت در محل استفاده كنيم و تحليل‌هاي مناسبي را صورت دهيم.

علاوه بر نظارت، پيش‌گيري نيز يك عامل كليدي ديگر براي مانع خرابي سيستم است. در اين حوزه سيستم‌هاي فيلتركننده به عنوان موثرترين تجهيزات محسوب مي‌شوند.

بهترین راه

براي اينكه بهترين نتيجه حاصل شود، فيلترها بايد در نقاط راهبردي قرار بگيرند. اين نقاط شامل اين موارد هستند: بلافاصله پس از پمپ‌ها، در خطوط بازگشت سيال و در چرخه‌هاي گردشي سيال.

هر فيلتر بايد به يك حسگر مجهز شده باشد تا بتواند گرفتگي را تشخيص دهد، در اين صورت مي‌توانيد به سرعت براي تعويض فيلتر اقدام كنيد.

يكي ديگر از روش‌هاي جلوگيري از آلودگي:

در ابتدا هر سيال هيدروليك جديد (كه مي‌خواهد به سيستم اضافه شود) را از درون يك پمپ سيال با فيلترهاي حذف آب و ذرات درشت، بگذارنيد.

اين موضوع باعث مي‌شود كه سيال هيدروليك جديد در بالاترين كيفيت خود باشد. اگر آب به درون سيستم وارد شده است، در اين صورت مي‌توانيد از يك واحد آبكشي استفاده كنيد. اين واحدها سيار هستند و به صورت خودكار مي‌توانند سيال را بكشند و سپس هرگونه آب را حذف كنند و سپس سيال تقطير شده را به سيستم باز مي‌گردانند.

يكي از روش‌هاي حذف آلودگي كه اخيرا تجاري شده است، روش طيف‌سنجي فروسرخ تبديل فوريه است. اين روش مي‌تواند به صورت آني، اقدام به تجزيه و تحليل نمونه براي مهندسان كند.

اگر به صورت مرتب روغن را بررسي كنيم، در اين صورت طول‌عمر آن نيز افزايش خواهد يافت؛ زيرا ميزان روغن دورريز، كاهش خواهد يافت. به علاوه فعاليت‌هاي ذرات ضداكسيدان‌ و ضد فرسايش‌ به اين فرآيند كمك مي‌كند. فرد مسئول اين فرآيند بايد دقت كند كه ذرات مازاد اضافه شده باعث واكنش‌هاي معكوس نشوند.

سيستم هيدروليك تشابهات بسياري با بدن انسان دارد. اگر شما به درستي از آن مراقبت كنيد، در اين صورت مي‌توانيد انتظار داشته باشيد كه طول‌عمر طولاني داشته باشد.

با اين حال اگر به نيازهاي آن بي‌ توجهي كنيد، در اين صورت حتما دچار مشكل خواهد شد. اگر روش‌هاي نظارتي و پيش‌گيرانه بيان شده را به كار بگيريد، در اين صورت مي‌توانيد از سيستم هيدروليك خود براي سال‌ها استفاده كنيد.

برای خواندن مطالب بیشتر در این زمینه میتوانید مقالات راه‌انداز پنوماتیکی در مقابل راه‌انداز برقي: كدام‌ يك براي مجموعه فلكه اصلي شما مناسب خواهد بود؟ و مهار نیروی برق آبی: ترکیبی از مولدهای الکتریکی و توربین های هیدرولیک را مطالعه بفرمایید.

همچنین لطفا مارا در شبکه اجتماعی لینکدین دنبال کنید.

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا: 0

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید