ADS
میانگین امتیاز این مقاله: 3.7 از 5
( تاکنون 10 نفر امتیاز داده‌اند )

معرفی بهترین نرم افزار های مانیتورینگ صنعتی

نرم افزار مانیتورینگ صنعتی، یک برنامه کامپیوتری سفارشی شده است که به منظور نظارت بر فعالیتها، فرآیندها و مشاهده وضعیت تجهیزات و ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود. 

در حقیقت در صنعت پیشرفته کنونی، هیچ کسب و کاری نمیتواند تاخیر در فرآیندهای اجرایی و تولیدی صنعتی خود را تحمل کند. و به همین منظور نرم افزار مانیتورینگ صنعتی به کمک آمده تا این مشکل را حل کند. 

جالب است بدانید که سیستم و نرم افزار مانیتورینگ صنعتی در بسیاری از موارد می تواند یک کسب و کار بزرگ در مقیاس صنعتی را از پیشامدهای واقعی و بحرانی در آینده نجات دهد. 

اما ماهیت عملکردی این نرم افزار به چه صورت است؟

در حقیقت این نرم افزار، سیگنالهای لازم را از کلیه فرآیندهای در حال اجرا، دستگاهها و تجهیزات دریافت کرده و به صورت داده قابل لمس و در قالب محیطهای گرافیکی و شکیل به کاربر نمایش میدهد. 

این کاربر در سطوح مختلف می‌تواند تکنسین، اپراتور، سرپرست بخش، مهندس و یا مدیر بخش و کارخانه باشد که با نظاره گر بودن بر این فرآیندها داده‌های مورد نظر خود را دریافت میکند. 

یکی دیگر از کاربردهای مهم این نرم افزارها، کاربرد دیتالاگری است که از ویژگیهای مهم یک نرم افزار مانتیورینگ صنعتی است. در این ویژگی، سیگنالها و داده های مهم صنعتی در یک بخش حافظه با معیارهای مشخص ثبت و ضبط میشوند تا در مواقع مهم و بحرانی و یا وقع مشکلات، به این داده ها مراجعه شده و علت وقوع مشکل شناسایی شود.

مشهورترین نرم افزارهای مانیتورینگ صنعتی

بعد از شناخت عملکرد و کاربرد این نرم افزارها، مستقیما به سراغ معرفی بهترین نمونه های طراحی شده آن در دنیای صنعت کنونی میرویم. با بررسی هایی که ایران اتوماسیون در این زمینه انجام داد، چندین نمونه معتبر خارجی و یک نمونه قدرتمند و بی‌رقیب داخلی در این پست ارائه میگردد.

1- نرم افزار myPRO (توسعه یافته توسط mySCADA)

myPRO یک سیستم و راهکاری نرم‌افزاری پیشرفته مبتنی بر SCADA و HMI است که در اصل برای مانیتورینگ و کنترل فرآیندهای صنعتی طراحی شده است. 

راهکار جامع myPRO برای هر صنعتی که نیاز به فعالیت بدون وقفه و قدرتمند دارد، ضروری و حیاتی است. myPRO ویژگیهای مهمی نظیر نظارت قابل اطمینان، واسط کاربر پسند و امنیت نظارت را تضمین می‌کند.

کار کردن با نرم افزار myPRO به لطف برند مشهور و شناخته شده mySCADA، نه تنها برای مهندسین و تکنسین‌های صنعتی بلکه برای همه افراد درگیر در فرآیندهای صنعتی راحت و کاربرپسند است. 

نگاهی به ویژگیهای متمایز و منعطف نرم‌افزاری myPRO می‌اندازیم:

 • سازگاری با تمام دستگاهها
 • سازگای با تمام سیستم عاملها
 • تعداد نامحدود کاربران
 • قابلیت دسترسی از راه دور
 •  ابزارهای گرافیکی و گزارش‌دهی فوق‌العاده

2- نرم افزار مانیتورینگ صنعتی مادکو (توسعه یافته توسط شرکت مادالکترونیک)

پکیج نرم افزاری مادکو یک بسته کامل و انعطاف پذیر برای کاربردهای دیتالاگر صنعتی، مانیتورینگ صنعتی و اسکادا است. این پکیج تمامی نیازهای شما را برای کار کردن با یک سیستم مانیتورینگ صنعتی به خوبی پوشش می‌دهد.

نرم افزار مادکو با تجهیزات و سخت افزارهای مانیتورینگ صنعتی و اسکادای مادکو نظیر ماژولهای سری AP7 کاملاً سازگار است. ویژگی مهم و متمایز این پکیج نرم افزاری، طراحی اختصاصی آن به منظور اتصال به تجهیزات و سخت افزارهای مشهور سایر شرکت ها در دنیا نظیر Siemens، Omron، ABB و… است.

هم دیتالاگر هم مانیتورینگ

این نرم افزار توانایی ثبت و ضبط داده‌های سیگنالهای مختلف و متعدد صنعتی را دارد، به گونه‌ای که در تگ های زمانی مشخص و تا محدوده میلی ثانیه کلیه داده ها را به خوبی رصد و ضبط می‌کند. در این صورت در صورت بروز مشکل یا اتفاقات خاص می‌توان با تحلیل داده‌های آن منشا و علت مشکل را شناسایی و در جهت رفع سریع آن اقدام کرد. علاوه بر آن با استفاده از ابزارهای گرافیکی متعدد و کم‌نظیر آن، شما می‌توانید در لحظه اقدام به مانیتورینگ وضعیت تمامی سیگنالهای مد نظر خودتان نمایید.

یک اسکادای تمام عیار!

این نرم افزار در ترکیب با سخت افزار مادکو و یا کلیه سخت افزارهای شرکتهای معتبر خارجی نظیر زیمنس، می‌تواند کلیه اقداماتی که از یک سیستم اسکادا انتظار دارید را به خوبی برای شما برآورده کند.

3- نرم افزار Ignition

Ignition Perspective یک نرم افزار اتوماسیون صنعتی است که اجازه میدهد تا نظارت قدرتمندی بر فعالیتهای واحد صنعتی خود داشته باشید. با جمع آوری دقیق همه داده‌های مورد نیاز شما، این نرم‌افزار به صورت مداوم آنها را برای هر کسی که شما نیاز داشته باشید از طریق تکنولوژی وب ارسال می‌کند. 

Ignition به همین منظور، ماژولهای کاملاً یکپارچه‌ای برای کاربردهای اسکادا، IIoT (اینترنت اشیا صنعتی)، MES و… ارائه می‌کند. 

مهمترین ماژولهای نرم افزار Ignition Perspective عبارتند از :

 1. ماژول بینایی (Vision): تمام المانهای گرافیکی، نمایشی نظیر HMI، چارتهای گرافیکی و … را شامل می‌شود.
 2. ماژول ارتباطی SQL: یک واسط مابین داده های OPC و جداول SQL در پایگاه داده است. 
 3. ماژول گزارش دهی: با این ماژول می‌توان گزارشهای گرافیکی PDF پویا و متناسب تهیه کرد. 
 4. ماژول OPC UA: با این ماژول می‌توان به اکثر پی ال سی های مهم متصل شد.
 5. و…

4- نرم افزار FactoryTalk (توسعه یافته توسط Rockwell Automation)

نرم‌افزار FactoryTalk برای اکوسیستم صنعتی پیشرفته با تکنولوژی IIoT طراحی و ساخته شده است. همانطور که از نام این نرم‌افزار هم مشخص است، قرار است در کار با آن، این حس را دریافت کنید که کارخانه شما با شما در حال صحبت است و چه تعبیر و تفسیری بهتر از این برای نظارت بر یک واحد صنعتی!

هدف این نرم افزار دستیابی به یک ابزار قدرتمند برای نظارت و کنترل کلیه فعالیتهای کف کارخانه و واحد صنعتی است.

مجموعه نرم‌افزاری FactoryTalk ساخته شده توسط شرکت راکول اتوماسیون  شامل 4 راهکار اصلی است:

 • FactoryTalk DesignSuite: این پکیج، المانهای مهندسی و المانهای طراحی را در یک فریمورک استاندارد ارائه می‌دهد تا در نهایت به کارایی بهینه و زمان راه‌اندازی کمتر برسیم. 
 • FactoryTalk OperationSuite: این بخش، نرم‌افزاری است که داده را به عنوان یک اطلاعات قابل اقدام برای شما فراهم کرده و شما با استفاده از آن میتوانید به خوبی روند تولید و فرآیندها رو کنترل و مدیریت کنید.
 • FactoryTalk MaintenanceSuite: این پکیج المانهای کلیدی را در اختیار شما گذاشته تا با استفاده از آن، مستعدترین نواحی عملیاتی صنعتی خود را شناسایی کنید. 
 • FactoryTalk InnovationSuite: و اما این پکیج جذاب هم یک پورتفولیوی جامع است که امکانات مختلفی نظیر IIoT، واقعیت افزوده AR، بینایی ماشین و … را در اختیار شما می‌گذارد تا در صنعت خود نوآوری تکنولوژیک انجام دهید.

 

5- نرم افزار DAQFactory

DAQFactory یک نرم‌افزار اتوماسیون صنعتی کارخانجات است که به مالکین و مدیران این امکان را می‌‎دهد تا ابزارها و منابع تولید را به خوبی مدیریت کنند. 

نرم افزار DAQFactory در اصل یک پکیج کامل HMI/SCADA است که امکانات کامل نظارتی، کنترلی و دیتالاگری را در اختیار شما قرار می‌دهد.

6- نرم افزار Worximity

Worximity یک نرم‌افزار تحلیلی بلادرنگ و مبتنی بر نقشها برای مانیتورینگ کارخانجات است که منجر به اخذ تصمیمات بهتر در اکوسیستم صنعتی شما می‌گردد. 

این نرم‌افزار به شما اجازه می‌دهد تا یک کارخانه هوشمند را از طریق دیتالاگری خودکار، مانیتورینگ دائمی و دقیق و ارائه نمودارهای گرافیکی برای تحلیل تجربه کنید!

نرم افزار Worximity شامل سه بخش اصلی است:
 1. TileConnect: این یک تکنولوژی است که به هر نوع تجهیزی متصل می‌شود تا داده‌های آن را به شکل وایرلس جمع آوری کند.
 2. TileBoard: یک داشبورد بلادرنگ (Real-Time) است که به چند دستگاه نیز امکان اتصال دارد.
 3. Smart Factory Analytics: بخش تحلیلی و گرافیکی این نرم افزار است که کلیه داده‌ها، چارتها و نمودارهای تحلیلی مد نظر شما را ارائه می‌دهد تا بتوانید بهترین استراتژیها را طرح ریزی کرده و در زمان مناسب، تصمیمات مناسبی بگیرید.

7- نرم افزار Xl Productivity Appliance

XL پکیجی قدرتمند و محصول شرکت امریکایی Vorne است. 

با این نرم افزار هر ماشین یا تجهیز صنعتی، هر فرآیند صنعتی را در هر مکانی که هستید مانیتور کنید… 

آیا زمانهایی که فرایندهای کارخانه شما متوقف می‌شود و علت آن را به خوبی شناسایی می‌کنید؟ آیا به داده‌هایی که از صنعت خود دریافت می‌کنید اطمینان دارید؟ آیا فرآیند OEE شما دقیق است؟ آیا اپراتورهای شما دقیقاً میدانند که چه کاری انجام می‌دهند؟ 

پکیج XL تمامی این مسائل را به خوبی برای شما مدیریت خواهد کرد. 

این مقاله چطور بود؟

میانگین امتیاز 3.7 / 5. تعداد آرا: 10